Snapchat, TikTok’un tahtını sallıyor!

Gelir ve kullanıcı sayısı bakımından dünyanın en büyük sosyal medya platformlarının çok gerisinde olmasına rağmen Snapchat geçtiğimiz yıllarda etkileyici bir büyüme kaydetti. Fotoğraf ve video paylaşım uygulamasını kullanan kişi sayısı 2018’den bu yana iki katına çıkarak sosyal medya alanındaki en iyi oyuncuların büyümesini geride bıraktı.

OnlyAccounts.io tarafından sunulan verilere göre, Snapchat’in 2023 yılında %13,4’lük kullanıcı artışıyla TikTok’u tahtından indirmesi ve en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olması bekleniyor.

Snapchat Instagram’dan Neredeyse 2 Kat Daha Hızlı Büyüyor

2011 yılında piyasaya sürülen Snapchat, en popüler sosyal medya uygulamaları listesinde hızla yükseldi. Geçen yıl dünya çapında yaklaşık 550 milyon kişi gün boyunca yaptıklarından kesitler paylaşmak için bu uygulamayı kullandı. 2018’de 245 milyon kullanıcıya ulaşan bu rakam, büyük bir artış gösterdi.

Bu etkileyici büyüme, Snapchat’in kullanıcılarına farklı bir fotoğraf ve video paylaşma deneyimi sunma çabalarının ardından geldi. Platform şimdiye kadar Hikayeler, Spectacles, Spotlight, ses filtreleri ve Bitmoji TV dahil olmak üzere yüzden fazla özelliği kullanıma sundu.

Snapchat toplam kullanıcı sayısı bakımından Facebook ve Instagram’ın hala çok gerisinde olsa da, uygulama 2023’te kullanıcı tabanını %13,4 oranında artırarak en iyi sosyal medya platformları arasında yıldan yıla en büyük büyümeyi görecek.

Bu da Snapchat’in kullanıcı tabanının, bu yıl %7,9’luk bir kullanıcı artışı görecek olan Instagram’dan neredeyse iki kat daha hızlı büyüdüğü anlamına geliyor. Snapchat’in büyüme oranları, sosyal medya alanındaki bir numaralı platform olan Facebook ile karşılaştırıldığında daha da etkileyici. Bir eMarketer araştırmasına göre Facebook, en iyi sosyal medya platformları arasında yıldan yıla sadece %1’lik en küçük büyümeyi görecek.

TikTok, 2023’te %12,7’lik kullanıcı artışıyla Snapchat’i yakından takip ediyor. Öte yandan Twitter, kullanıcı sayısı yıldan yıla %2,7 oranında düşecek olan tek platform.

2027’ye Kadar 670 Milyondan Fazla Kişi Snapchat Kullanması ön görülüyor.

Geçtiğimiz beş yıl içinde 300 milyondan fazla kişi fotoğraf ve video paylaşmak için Snapchat kullanmaya başladı. Uygulama, özellikle 13-24 yaş arası internet kullanıcılarının yaklaşık %60’ının her gün kullandığı Amerika Birleşik Devletleri’nde gençler arasında en popüler sosyal ağ olmaya devam ediyor.

Genç kuşaklar arasında artan popülerlik, Snapchat’in önümüzdeki dört yıl içinde yaklaşık 90 milyon kullanıcı kazanmasına yardımcı olacak. Statista tarafından yapılan bir araştırmaya göre, dokuz yıllık sürekli kullanıcı artışının ardından uygulama 2027 yılında yaklaşık 674 milyon kullanıcıya ve yeni bir zirveye ulaşacak.