Tesla Otomobillerinde Menzil Sorunu Mu Var!Katalog verilerine göre bir Tesla otomobilin yaklaşık olarak 373 mil menzile sahip olduğu belirtilse de gerçek öyle değil, Reuters’in yakın zamandaki haberi, broşürde belirtilen teknik değerin aracın gerçekte ulaşmayı başardığı bir menzil olmadığını ortaya çıkardı.

Şirketin CEO’su Elon Musk, daha önce ekibine Tesla’nın tüm pazarlama faaliyetlerinde iyimser menzil tahminleri göstermeleri talimatını vermişti. Reuters’a konuşan bir kaynak, “Elon tam şarj edildiğinde iyi menzil rakamları göstermek istedi,” dedi. “350 mil, 400 mil menzili görerek bir araba satın aldığınızda, bu sizi iyi hissettirir.”

Ancak herhangi bir objektif teste tabi tutulduğunda veya daha özel koşullarda sürüldüğünde, Tesla’nın araçları menzil konusunda yetersiz kalıyor. ABD’li yetkililer Tesla’dan beyan ettiği menzili %3 oranında azaltmasını istedi. Güney Koreli yetkililer bu farkın vaat edilenden %26 daha az olduğunu tespit etti ve şirketi buna göre para cezasına çarptırdı. Bağımsız test şirketi SAE de benzer eksiklikler tespit etti.

Her hafta binlerce sürücü, satın alınacak araç tercihini Tesla’nın katalog değerlerindeki menziline dayanarak yapıyor.

Reuters makalesine göre, sorun Tesla’nın menzil tahmininde kullandığı iki aşamalı bir yaklaşımdan kaynaklanıyor. Tam şarjdan sonra, otomobilleri genellikle soğuk dış hava sıcaklıkları veya otomobilin nasıl kullanıldığına dair değişkenlikleri göz ardı ederek, laboratuvar koşullarında elde edilen, daha steril sonuçları gösterge paneline yansıtıyor. Ancak bir batarya kalan şarjının %50’sinden daha azına ulaştığında, bu tahminler aniden daha gerçekçi hale geliyor ve sürücülerin yanlış menzil tahminleri ve aniden tükenen bir batarya nedeniyle yolda mahsur kalma riskiyle baş başa bırakıyor.